26 Nisan 2009 Pazar

cumalıkızıkBursa gezimizde Tirilye'den sonra rotamızı Cumalıkızık'a çevirdik.Son zamanlarda ismin oldukça sık duyduğum bir yerdi ve oldukça merak ediyordum.Dizilerle aram hiç iyi olmadığı için Cumalıkızıkta bir dizi çekildiğini çok sonradan öğrendim,açıkçası benim için çok ta önemli bir bilgi değildi:))


Cumalıkızık Osmanlı İmparatorluğundan kalma Uludağın eteklerinde bir köy.Osmanlı mimarisinin bütün örneklerini görebileceğimiz bir yer.Evler genellikle cumbalı ve hala köylüler tarafından kullanılmakta.Daracık arnavut taşlı sokaklarında her adımbaşı köylülerin el emekleri olan incik boncuklar ve yemekler bulunuyor.Erişte,tarhana,yeşil ceviz reçeli,portakal kabuğu reçeli hatta beyaz dut reçeli bile bulmak mümkün.Hemen en sevdiğim çorbalardan biri olan tarhanadan aldım.Akşamüstü olduğu ve Tirilye'deki muhteşem ziyafetin tokluğu nedeniyle kahvaltısını tadamadım fakat Cumalıkızık'a giden herkes serpme kahvaltısının güzelliğinden bahsediyor.Bu arada çok ilginç bir sokak ismiyle karşılaştım."Cin Aralığı"sokak.Hemen tabelanın altında bir fotograf cektirdim.


Cumalızık'a gitmek için Bursa'ya girdikten sonra Ankara istikametine devam edin.Yaklaşık 10 km sonra minik bir tabelada Cumalıkızık yazısını göreceksiniz.Buradan yol ikiye ayrılacak,sağ yolu takip etmeniz gerekiyor.Biz arabayla gittik fakat minibüs seferleri de varmış.


2 yorum:

 1. ben de tavsiye ederim..
  sıcak insanların hala yaşadıgını görmek isteyenler bi uğrasınlar:)

  YanıtlaSil
 2. Merhabalar,

  Ben Esen. Kulturturlarionline.com adında amatör bir sitem var. Burada kültür turları ve yurtiçi – yurtdışı kültürel yöreler ve mekanlarla ilgili, ya da sizin gibi gezginlerle ilgili sıklıkla özgün ve değişik haberler girmeye özen gösteriyorum. Bu tür gezgin ruhların tanıtılması gerektiğine inanıyorum.

  Sitemi yazarken ticari bir amacım yok, işten arta kalan zamanlarımda ilgilenmeye çalışıyorum. Aslında domain’i 2008’de almıştım ama gerçek anlamda ilgilenmeye yeni başladım diyebilirim.

  Sizin sitenizi gördüm ve oldukça beğendim. Düşündüm ki acaba ben sizin sitenizi, ya da gezilerinizden birini tanıtan bir yazı yazıp kendi sitemde girsem, siz de benim siteme link verir miydiniz? Cevabınızı bekliyorum.

  Daha önce de böyle çalıştım başka benzer sitelerle. Bu siteler arasında:

  kultursanatportali.com
  tvitamini.com
  hangimoda.com
  buyukkeyif.com
  toplumdusmani.com

  gibi siteler de var. Ayrıca eksisozluk, itusozluk gibi sözlüklerde de blogumdan bahsediliyor.


  İyi günler dilerim
  Esen Akyüz
  http://www.kulturturlarionline.com

  YanıtlaSil